15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë

Kjo ditë daton në vitin 1964, kur Presidenti Amerikan Lindon S. Jonson nënshkroi deklaratën e cila sanksiononte të drejtën e personave të verbër për të qënë të barabartë dhe të gjithëpërfshirë në shoqëri dhe masat që institucionet përgjegjëse duhet të merrnin për të lehtësuar dhe respektuar kërkesat e këtij komuniteti. 15 Tetori njihet në të gjithë botën si dita ndërkombetare e "Shkopit të Bardhë" e cila simbolizon përpjekjet e pesonave të verbër për përmirësimin e standartit të të drejtave të tyre.

Edhe në vendin tonë, prej disa vitesh, individët me shikim të kufizuar nën kujdesin e Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë dhe Qendrës Kombëtare të Rehabilitimit të të Verbërve, e kremtojne këtë ditë. Në mënyrë te veçantë, kjo ditë i bashkon ata në veprimtari të ndryshme në nivel lokal e kombëtar që kanë për qëllim sensibilizimin e institutcioneve shtetërore dhe shoqërisë për përmisimin e realizimit në praktikë të të drejtave që atyre u jep statusi i të verbërit, por shërben për promovimin e vlerave që këta persona mund të ofrojnë në shoqëri.

Është fakt pozitiv që ka një rritje të ndjeshmërisë së shoqërisë dhe institucioneve shtetërore ndaj personave të verbër, por arritja e standarteve bashkëkohore që rekomandojne dokumentat ndërkombëtare për të drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar kërkon më shumë punë. Problematika të tilla si aksesi në informim, arsimi i integruar, punësimi, gjithëpërfshirja në aktivitete kulurore e sportive, krijimi i kushteve për ëvizjen autonome të personave të verbër në rrugë e kudo, janë ende të brishta në shoqërinë tonë.

Çdo vit për të kremtuar 15 Tetorin zhvillohen aktivitete të ndryshme në Tiranë një nga të cilat është dhe shëtitja e lirë e personave të verbër te ardhur nga te gjitha rrethet me sibolin e shkopit të bardhë duke manifestuar të kërkesat e tyre pë më shumë integrim në shoqëri.
Qellimi i ketyre aktiviteteve është promovimi i kapaciteteve, talentit dhe pasjonit të këtyre individëve të cilët mund të arrijnë nivele të krahasueshme me artistët e tjerë falë përpjekjeve dhe punës së tyre të vazhdueshme. SHOQATA E TE VERBERVE TE SHQIPERISE QENDRA KOMBETARE E REHABILITIMIT TE TE VERBERVE.
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,182,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
static_page
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: 15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë
15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/p/15-tetori.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/p/15-tetori.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy