8 Janari Dita e themelimit te Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë

Ishte koha kur demokracia në Shqipëri po agonte, kur me iniciativën e një grupi intelektualësh të verbër u themelua e para organizate e shoqërisë civile: Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë. Në kalendar shënohej data 8 janar 1991.
17 aktivistë, figura të njohura në komunitetin e të verbërve u mblodhën në mencën e shkollës, aty ku dhe u ushqye dëshira dhe ndjenja për të kërkuar dhe vendosur për të drejtat e tyre, në një mbledhje të posaçme që do i jepte dritë jeshile një organizate që tani e tutje do të behej zëri i një prej komuniteteve me aktive në Shqipëri.

Një hap i guximshëm për kohën, por i tentuar vite më parë, kur juristi i ri por me një të ardhme premtuese, Sinan Tafaj, kishte guxuar të bënte dhe një kërkesë pranë Komitetit Qendror për ngritjen e një shoqërie ne formen e nje shoqate te ngjashme me ate te gjahtareve qe ne ate kohe ekzistonte, por që për shkak të sistemit politik të kohës u refuzua.
Por ëndrra e Sinan Tafaj dhe e shumë aktivisteve në rrethin e të verbërve priste të zgjohej nga dita në ditë. Koha shërbeu për të mbledhur eksperienca të ndryshme nga modelet perendimore.
8 janari ishte dita e shënuar. Grupi i aktivisteve të verbër diskutoi rëndësinë e bashkimit, nevojën e krijimit të shoqatës dhe sfidat që prisnin komunitetin. Që të nesërmen filluan perpjekjet per regjistrimin e shoqates dhe legalizimin e saj, proces i cili përfundoi më 13 mars. Fitorja mbante emrin Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë. Një fitore që zanafillën e kishte shumë vite më parë në kohë: Në themelimin e insitutit të të verbërve dhe të shurdhmemecëve ne Tirane në prill të vitit 1963.

Nxënës dhe ish-nxënës të shkollës së të verberve deri në themelimin e shoqatës ruajtën marrëdhënie të ngushta shoqërore. Ata komunikonin mes tyre në mënyrë intensive për të gjitha të rejat, idetë dhe përpjekjet për të përmirësuar jetën e tyre, por dhe kontributet që ata dëshironin të ofronin për familjet dhe pa dyshim për njëri–tjetrin.
Lidhjet mbaheshin me sakrificat më të mëdha. Dëshmitarët e kohës tregojnë se fati më i madh ishte posedimi i një pllake brajli dhe një bize dhe këto të përdorura. Ndërkohë që ishte thuajse e pamundur të kishte leter ne brail. Letrat e vizatimit, ato të thaseve të cimentos dhe komunikimet me telefon u bënë bartëse të komunikimit dhe lidhjeve shpirtërore e ideore të komunitetit të të verbërve që formohej dhe ngrihej intelektualisht nga dita në ditë. Kështu në fund të viteve ‘80, ne momentet e para të lëvizjes demokratike ekzistonte një situatë defakto e një shoqërizimi dhe një integrimi të brendshëm të komunitetit të të verbërve.
Një komunitet që prej 30 vitesh, që nga krijimi i Shkollës së të verbërve, rritej brenda vetes vit pas viti për të ardhur pikërisht tek një 8 janari i vitit 1991
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,189,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
static_page
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: 8 Janari Dita e themelimit te Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë
8 Janari Dita e themelimit te Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/p/8-janari.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/p/8-janari.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy