Anëtarësia

Kategoritë e anëtarëve
Janë anëtarë të SH.V.SH të kategorizuar si më poshtë:
a. Anëtarë efektive të pranuar sipas procedurës së parashtruar nga neni 6
b. Anëtarë në rritje
c. Anëtarë mbështetës
d. Anëtarë nderi
Pranimi, regjistrimi dhe largimi i anëtarëve të parashikuar ne pikat b, c, d, te ketij neni behet sipas rregullave te percaktuara nga presidenca


Parimet e pranimit
Pranohen si anëtarë të SH.V.SH-së të gjithë shtetasit shqiptarë. Ata me rezidencë te përhershme në 
 1. Shqipëri si dhe ata persona me shtetësi të huaj por me kombësi shqiptare që:
 2. Pranojnë statutin dhe programin e saj
 3. Luftojnë me ndërgjegje dhe devotshmëri për realizimin e objektivave dhe detyrave të përcaktuara në statut
 4. Respektojnë me korrektësi parimet dhe normat morale dhe ligjore të shoqerisë shqiptare e specifikisht të SH.V.SH-së
 5. Paguajnë rregullisht kuotizacionin e anëtaresisë

Kriteret e pranimit
 1. Pranohen si anëtarë efektive të gjithë ata që kanë përfituar Statusin e të Verbërit
 2. Për çdo rast tjetër të diskutueshëm si kufi i pranimit pranohet niveli i shikimit jo më shumë se 10 % në të dy sytë pas korrigjimit me syze
 3. Pranohen personat që kanë mbushur moshën 18 vjeç
 4. Personat që plotësojnë dokumentacionin e përcaktuar nga Presidenca e SH.V.SH

Të drejtat e anëtarëve
Anëtarët efektivë të SH.V.SH-së kanë këto të drejta:
 1. Të shfaqin lirisht mendimet e tyre për çdo lloj problemi të Shoqatës, në çdo forum brënda saj
 2. Të zgjedhin dhe të zgjidhen në të gjitha organet drejtuese
 3. Të bëjnë sugjerime, vërejtje dhe kritika brenda shoqatës për secilin dhe për çdo organ drejtues
 4. Të përfitojnë nga ndihmat dhe privilegjet që i bëhen SH.V.SH – së në bazë të ligjit për anëtarët e saj
 5. Të ankohen në organet më të larta për çdo padrejtësi që mendojnë se u bëhet

Largimi i anëtarëve
Largimi i anëtarit të SH.V.SH - së bëhet në këto raste:
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,194,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
static_page
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Anëtarësia
Anëtarësia
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/p/anetaresia.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/p/anetaresia.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy