Qëndra Kombëtare e Rehabilitimit të Aftësisë së Kufizuar

Qendra Kombetare e Rehabilitimit te Personave me Aftesi te Kufizuar ndodhet 7 km nga qendra e Tiranes me nje siperfaqe 13,000 m2 e vetmja qender kombetare per nga lloji dhe rendesia. Personat me aftesi te kufizuar ne Shqiperi dhe ne rajon do ti drejtohen Qendres Kombetare te Rehabilitimit te Personave me Aftesi te Kufizuar per rehabilitimin gjitheperfshires dhe sherbimet sociale,


Qellimet e qendres Kombetare te Rehabilitimit te personave me aftesi te kufizuar
 1. Te rrise poziten e Qendres Kombetare te Rehabilitimit te Personave me Aftesi te Kufizuar si institucioni kryesor per personat me aftesi te kufizuar
 2. Te siguroje sherbimet per rehabilitimin, mundesite e shkollimit, trajnimet profesionale per personat me aftesi te kufizuar.
 3. Te krijoje per here te pare qendren e burimeve shkencore per organizimin e kerkimeve shkencore, te dhena, konferenca, seminare per probleme shendetesore, parandalimin dhe trajtimin e tyre.
 4. Te behet nje qender reference rajonale per Ballkanin Jugperendimor, duke promovuar nje numer te gjere sherbimesh per personat me aftesi te kufizuar.
 5. Te bashkepunoje me punedhenesit, shkollat, sipermarresit social , institucionet shteterore qendrore dhe lokale me qellim lehtesimin per perfshirjen sociale te te verberve ,promovimin e sherbimeve te komunitetit dhe mundesite e punesimit te te verberve ne nivelin lokal, kombetar e rajonal.


Grupi i synuar ose target grupi
 1. Te gjithe personat me aftesi te kufizuar ne Shqiperi 
 2. 11,000 persona te verber ne Shqiperi qe do te kene mundesine per te siguruar literature ne brail, reliev dhe audio. 
 3. Familjet e personave me problem shikimi do te jene perfituesit e drejtperdrejte sepse femijet e tyre ose anetare te tjere te familjes do te integrohen ne shoqeri dhe do te kene autonomi ne levizje dhe orientim. 
 4. Pushteti qendror dhe lokal, shkollat, spitalet dhe disa institucione te tjera te cilat do te pajisen me aksesore te relievit ne menyre qe te lehtesoje orientimin dhe levizjen e personave me aftesi te kufizuar kur vizitojne keto institucione.
 5. Organizatat e shoqerise civile nga Shqiperia, Ballkani dhe Europa.

Perqasja
Perqasja kryesore e qendres Kombetare te Rehabilitimit per personat me aftesi te kufizuar ne Shqiperi mbeshtetet ne 7 fusha thelbesore:
 1. Aftesite e jetes (gatimi, pastrimi, kujdesi dhe veshja)
 2. Orientimi dhe levizja
 3. Teknologjia e adaptueshme
 4. Aftesite para-profesionale
 5. Brail dhe reliev
 6. Terapite e kombinuara
 7. Aftesite e gjuheve te huaja


Tel: 00355 4 227 17 27


Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,191,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
static_page
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Qëndra Kombëtare e Rehabilitimit të Aftësisë së Kufizuar
Qëndra Kombëtare e Rehabilitimit të Aftësisë së Kufizuar
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/p/qkrak.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/p/qkrak.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy