Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit

Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit foto 1


Per te analizuar problemet e punesimit te personave te verber, nga ana e Shoqates se te Verberve te Shqiperise, me financimin e Fondacionit Shoqeria e Hapur per Shqiperine, SOROS, u realizua projekti “ Permisimi i statusit social te personave te verber nepermjet punesimit ne qarqet Tirane dhe Durres”. Perzgjedhja e ketyre qarqeve u be nisur nga:

§ Numri i konsiderueshem i personave te verber qe perfshihet ne deget e SHV ne keto qarqe, niveli i larte asimor dhe kulturor i personave te verber,
§ Në Tiranë është rritur përqendrimi i të verbërve si fenomen paralel demografik. Problemetika e punesimit qe eksiston ne keto qarqe ndihmon ne perpunimin e konkluzioneve dhe rekomandimeve edhe ne rrethet e tjera.

Objektivat specifike te projektit:

- Analiza e situates aktuale te formimit profesional dhe punesimit te te verberve ne qarqet ku do te shtrihet projekti,
- Percaktimi i figurave profesionale te pershtateshme per punesimin e personave te verber,
- Ndergjegjesimi i personave te verber per vetevleresimin dhe vetebesimin per mundeiste e dhenies se kontributit te tyre ne shoqeri (njohja me legjilslacionin ekzistues dhe profesionet e mundeshme ku ato mund te punojne ne kushtet e ekonomise se tregut.
- Rekomandime mbi rruget e mundeshme per ndergjegjesimin e punedhensve mbi aftesite dhe vlerat qe ofrojne personat e verber,
- Rekomandime per permisimin e kuadrit ligjore ekzistues per formimin profesional dhe punesimin e te verberve.

Per kete qellim u realizuan dy tryeza te rrumbullkata, ne Tirane dhe ne Durres, me tematiken e meposhtme:

Ne tryezen e I :
a. Legjislacionin aktual ne Shqiperi, ne mbrojtje te Personave me Aftesi te Kufizuar,
b. Debate mbi zbatimin konkret te tij ne Shqiperi.
c. Evidentimi i problemeve dhe pengesave reale qe shqetesojne kete komunitet per te gezuar te drejten per punesim.
d. Terheqja e mendimeve te paleve ne tryeze per permisimin e politikave te punesimit dhe kuadrit ligjor ekzistues.
Ne tryezen II:
a. Raporti perfundimtar me konkluzionet dhe rekomandimet per permiresimin e situates.
b. Rekomandimet per permisimin e politikave te punesimit per personat e verber dhe kuadrin ligjore ekzistues.

Ne keto tryeza perveç personave te verber u ftuan dhe moren pjese perfaqesues te ministrtise se Punes, Çeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta, nga zyrat e punesimit te qarqeve, drejtoria Rajonale e Arsimit dhe qytetit te Tiranes si dhe punedhenes te ndryshem. Ne tavolinen permbledhese te konkluzioneve mori pjese edhe Znj. Marieta Zaçe, Zevendesministre e Punes Çeshtjeve Sociale dhe Shanseve te Barabarta.

Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit foto 2

Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit foto 3

Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,194,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit
Permiresimi i statusit social te te verberve permes punesimit
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAg-KyQh6PaCv1AGwE9-6_B9vU2Tg5T4RU2ecttJF3BP0XG4PwhCXH1B895BPaMNQrvYr3rkDImpSjZ6n_oU2U-wzkq5az3DFf37LHYUZiEw_Wo3_hvHQYyHCHkS-v6lqJTDiNrmpSgkhn/d/DSC03620.JPG
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAg-KyQh6PaCv1AGwE9-6_B9vU2Tg5T4RU2ecttJF3BP0XG4PwhCXH1B895BPaMNQrvYr3rkDImpSjZ6n_oU2U-wzkq5az3DFf37LHYUZiEw_Wo3_hvHQYyHCHkS-v6lqJTDiNrmpSgkhn/s72-c-d/DSC03620.JPG
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2008/06/permiresimi-i-statusit-social-te-te.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2008/06/permiresimi-i-statusit-social-te-te.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy