Aktiviteti i zhvilluar nga Shoqata e te Verberve te Turqise


Shoqata e te verberve te Shqiperise ishte nje nga organizatat qe u ftuan nga Federata e te verberve te Turqise per projektin e titulluar “ Homeros reading event” ne vitin e deklaruar nga qeveria e Turqise si viti i Trojes.
Ne saje te aktiviteteve qe zhvilloheshin ne Turqi per kete vit simbolik dhe Federata e te verberve te Turqise ne bashkpunim dhe mbeshtetje te Unionit boteror te te verberve organizoi “Homeros reading event” duke qene se edhe vete autori I vepres “Iliada” Homeri ka qene i verber.
Ne kete projekt moren pjese organizatat e te verberve nga e gjithe bota si nga Shqiperia, Kosova, Serbia, Gjermania, Irlanda, Amerika, Kanadaja, Zelanda e re, Japonia, Turqia, etj.
Çeshtja kryesore e ketij aktiviteti ishte promovimi dhe leximi i vepres se shkruar nga Homeri si edhe konferenca e mbajtur ne ambjentet e universitetit te Canakkale-se ku u diskutua per hapat dhe veshtiresite qe kane hasur organizatat e personave te verber ne te gjith boten dhe si i’u eshte dhene zgjidhje problemeve te ndryshme ne vende te ndryshme, si edhe u diskutua mbi sfidat qe te verberit kane ne te gjith boten.
Gjate ketij aktiviteti i cili zgjati 5 dite, ne si perfaqesues nga Shoqata e te verberve te Shqiperise me ne krye presidentin e SHVSH-se, Av.Ardjan Hysa, morem pjese ne takime me shume nga presidentet dhe perfaqesuesit e organizatave te ndryshme qe ishin pjese e aktivitetit. Disa nga takimet ishin ato me Presidentin e Federates se te Verberve te Turqise z Turhan, me presidentin e Unionit boteror te te verberve, me presidentet e shoqatave te te verberve te Rumanise, Serbise, Kanadase, Turqise dhe Unionit boteror te te verberve, si dhe nje takim jashtzakonisht i rendesishem i inicuar nga presidenti i SHVSH u mbajt nje tryeze me te gjithe perfaqesuesit e organizatave qe moren pjese ne kete projekt ku u diskutuan ceshtje te ndryshme.
Nga Shoqata e te verberve te Shqiperise moren pjese; Presidenti I SHVSH-se Av. Ardjan Hysa, anetari i presidences z Besim Canameti, Kryetari I forumit rinor te te verberve dhe anetari I Keshillit Kombetar z Jonit Ferhati, Pirro Gjini anetar i Keshillit Kombetar, Ervin Muha anetar i Keshillit Kombetar dhe koordinator per qarkun e Tiranes, Marsona Tace anetare presidence dhe e Keshillit Kombetar, Vilma Delaj anetare e Keshillit Kombetar, Gjergj Smakaj Administratori Kombetar i SHVSH, Ervis Muha anetar i SHVSH dhe Pal Brigjeja kryetar i deges se SHVSH Shkoder.

Vlen per tu theksuar fakti se pjesemarrja ne kete aktivitet, pra qendrimi, levizja neper vende historike, etj ishte e mbuluar nga Federata e te Verberve te Turqise. Nga kjo federate u be edhe rimbursimi i karburantit te minibusit qe ne kishim marre ne dispozicion per transportin tone nga Tirana ne Canakkale dhe ne kthim, ndersa shpenzime te tjera si pagesa e minibusit per ditet qe ishte ne dispoziocionin tone u be individualisht nga ana e te gjithe personave pjesemarres nga SHVSH.
Marrja pjese ne nje projekt te tille solli nje mundesi shume te mire per ngritjen e kontakteve midis SHVSH dhe shume organziatave te tjera dhe mund te kete dhe bashkpunime ne te ardhmen me ndonjeren prej tyre.
Ky raport u be per te ofruar nje informacion te pergjithshem per ju.
Me respekt
Administratori Kombetar
Gjergj Smakaj

FOTO :
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Aktiviteti i zhvilluar nga Shoqata e te Verberve te Turqise
Aktiviteti i zhvilluar nga Shoqata e te Verberve te Turqise
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgt3_g3L4kv-L6vy3hMur69GhHZvlESUKB2hUX_QqDJa93cc4IyMO8cAbsviguev4_Cn_8sXpPnxs4EBf29iTdXlh0r85JzHwIT6d4XodwLfqLbsD42vIwrg_LwrIxBhqQ0iVVxdd4HUb-r/s320/Aktiviteti-i-zhvilluar-nga+Shoqata-e-te-Verberve-te-Turqise.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgt3_g3L4kv-L6vy3hMur69GhHZvlESUKB2hUX_QqDJa93cc4IyMO8cAbsviguev4_Cn_8sXpPnxs4EBf29iTdXlh0r85JzHwIT6d4XodwLfqLbsD42vIwrg_LwrIxBhqQ0iVVxdd4HUb-r/s72-c/Aktiviteti-i-zhvilluar-nga+Shoqata-e-te-Verberve-te-Turqise.jpg
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2018/09/aktiviteti-i-zhvilluar-nga-shoqata-e-te.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2018/09/aktiviteti-i-zhvilluar-nga-shoqata-e-te.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy