Ardjan Hysa per Scan TV


Mbi 10 mijë të verbër në Shqipëri kërkojnë të drejtat e tyre. Në një marshim simbolik në ditën e Shkopit të Bardhë, të gjithë personat që nuk shikojnë kanë kërkuar që të përmirësohet infrastruktura, të punësohen dhe të kenë pagesa dinjitoze.

Presidenti i Shoqatës së të verbërve Ardjan Hysa në emër të të verbërve ka kërkuar që të rritet numri i punësimeve për këtë kategori e në të njëjtën kohë të ketë edhe rritje të pagesës e jo thjesht indeksim të saj. Ndërkohë që të gjithë verbrit nuk kanë aksesueshmëri në informim, arsim të integruar, apo të kenë kushte për lëvizjen autonome të tyre.

Aktualisht në vendin tonë janë rreth 3500-4000 persona të verbër të cilët bëjnë pjesë në kategorinë e parë, pra kanë nevojë për kujdestar dhe pagesa që ata marrin është rreth 10017 lekë, as sa minimum jetik i përcaktuar. Një tjetër vështirësi me të cilën ndeshen personat që nuk shikojnë është punësimi.

Gjergji Smakaj është 24 vjeçar fatlum i diplomuar për psikologji dhe që është punësuar. Por sipas tij duhet që të zbatohet ligji për punësimin e personave që nuk shikojnë, duke ju mundësuar infrastrukturën e duhur.

Sipas të dhënave të shoqatës së të verbërve në të gjithë vendin mund të jenë jo më shumë se 15 persona të punësuar edhe pse mund të kenë të gjitha kualifikimet e nevojshme. Në këtë situatë natyrshëm të lind pyetja se si mbijeton një i verbër në vendin tonë?! /SCAN
FOTO :
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Ardjan Hysa per Scan TV
Ardjan Hysa per Scan TV
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjp5lgzgnyyE6OxzoZ8yTizu-zB9AIeYmKKCNe0wIYtNTdCoHLb4eeJT3b-vrpN7pC2PscXnAvjmM2hL2VkAelL5OEKiWaRSk8_5m8Cvk-pi9zUOzi0x00LchHInpBR3F0ZFLZaUS_n6Tli/d/Ardjan-Hysa-per-Scan-TV.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjp5lgzgnyyE6OxzoZ8yTizu-zB9AIeYmKKCNe0wIYtNTdCoHLb4eeJT3b-vrpN7pC2PscXnAvjmM2hL2VkAelL5OEKiWaRSk8_5m8Cvk-pi9zUOzi0x00LchHInpBR3F0ZFLZaUS_n6Tli/s72-c-d/Ardjan-Hysa-per-Scan-TV.jpg
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2018/10/ardjan-hysa-per-scan-tv.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2018/10/ardjan-hysa-per-scan-tv.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy