Dita Nderkombetare e shkopit te bardhe 2018


Dita Ndërkombëtare e Shkopit të bardhë

15 Tetori njihet ne te gjithe boten si dita Nderkombetare e Shkopit te Bardhe e cila simbolizon perpjekjet e pesonave te verber per permiresimin e standartit te te drejtave te tyre.
Kjo dite daton ne vitin 1964, kur Presidenti Amerikan Lindon S. Jonson nenshkroi Deklaraten e cila sanksiononte te drejten e personave te verber per te qene te barabarte dhe te gjithperfshire ne shoqeri dhe masat qe institucionet pergjegjese duhet te merrnin per te lehtesuar dhe respektuar kerkesat e ketij komuniteti.

Edhe ne vendin tone, prej disa vitesh, individet me shikim te kufizuar nen kujdesin e Shoqates se te Verberve te Shqiperise dhe Qendres Kombetare te Rehabilitimit te te Verberve, e kremtojne kete dite. Ne menyre te vecante, kjo dite i bashkon ata veprimtari te ndryshme ne nivel lokal e kombetar qe kane per qellim sensibilizimin e institutcioneve shteterore dhe shoqerise per permisimin e realizimit ne praktike te te drejtave qe atyre u jep statusi I te verberit, por sherben per promovimin e vlerave qe keta persona mund te ofrojne ne shoqeri.

Eshte fakt pozitiv qe ka nje rritje te ndjeshmerise se shoqerise dhe institucioneve shteterore shoqerine ndaj personave te verber por arritja e standarteve bashkekohore qe rekomandojne dokumentat nderkombetare per te drejtat e Personave me Aftesi te Kufizuar kerkon me shume pune. Problematika te tilla si aksesi ne informim, arsimi i integruar, punesimi, gjitheperfshirja ne aktivitete kulurore e sportive, krijimi i kushteve per levizjen autonome te personave te verber ne rruge e kudo, jane ende te brishta ne shoqerine tone.

Per kete vit per te kremtuar 15 Tetorin u zhvilluan keto aktivitete ne Tirane:
Ne oren 10, ne bulevard, u zhvillua nje aktivitet me pjesmarrjen e personave te verber nga Tirana , ku nepermjet shetitjes se tyre te lire me simbolin e shkopit te bardhe kane manifestuar kerkesat e tyre per me shume integrim ne shoqeri.
Ne oren 12.00, ne Kuvend, drejtuesit e Shoqates u priten ne nje takim nga z.Gramoz Ruci, cili degjoi kerkesat e Shoqates.

SHOQATA E TE VERBERVE TE SHQIPERISE
Presidenti
Av.Ardjan HysaFOTO :


Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Dita Nderkombetare e shkopit te bardhe 2018
Dita Nderkombetare e shkopit te bardhe 2018
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEie7lS9eCiwDzyG2s8IS6vyu96kK4A0emFQG0YtrMZoKMVteGe8KNdwpiuuJkbeBvl6IAZuFTy895_XpaZl3d7a0IX2JeXb_NxXnD1jEYuVBsj4HCgOGmuZFx9mZbe-HEIy49fEDd2onvGB/d/Dita-Nderkombetare-e-shkopit-te-bardhe-2018.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEie7lS9eCiwDzyG2s8IS6vyu96kK4A0emFQG0YtrMZoKMVteGe8KNdwpiuuJkbeBvl6IAZuFTy895_XpaZl3d7a0IX2JeXb_NxXnD1jEYuVBsj4HCgOGmuZFx9mZbe-HEIy49fEDd2onvGB/s72-c-d/Dita-Nderkombetare-e-shkopit-te-bardhe-2018.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2018/10/dita-nderkombetare-e-shkopit-te-bardhe.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2018/10/dita-nderkombetare-e-shkopit-te-bardhe.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy