Fran Gjolaj, Zv/President i SHVSH i ftuar ne Fax News


Fran Gjolaj, Zv/President i Shoqates se te Verberve i ftuar në studion e Fax News në ditën botërore të “ Shkopit të bardhë” ka sqaruar problematikat që prekin të verbërit në vendin tonë. Fran Gjolaj teksa zbulon simbolikën e “Shkopit të Bardhë” shprehet se shumë persona që e përdorin, fshehin një potencial të madh për gjithë shoqërinë. Gjolaj thekson se të verbërit në Shqipëri e kanë shumë të vështirë, për faktin që infrastuktura e vendit është aspak e mirë për ‘normalët’, jo më për ata.

Teksa komenton problematikat, Gjolaj thekson se shteti i detyrohet shumë pagesa të vonuara të verbërve që datojnë që nga viti 2005. Për të nëse shteti nuk ka mundësi t’i paguajë shumat e mëdha që i detyrohet të verbërve, mund edhe t’i japë pak nga pak.

“Jam pjesë e bordit krijues të shoqatës që në fillimet e para. Me problemet sociale për t’i lehtësuar sa më pak gjendjen sociale. Tani pasi është ndryshuar kjo pagesë nuk është bërë rritje. Kryetari i Parlamentit zoti Ruçi na ofroi takim. Ne kemi bërë takime me ministrat e Mirëqenies, Klosin në vition 2014-2015 dhe kur ka qenë Olta Xhaçka.

Në vitin 2005 u rritën rrogat minimale por nuk u rritën pagesat tona. Kjo që bëri është krijimi i një borxhi ndaj personave të verbër. Në pamundësi për të bërë këtë kompensim, është e padrejtë se ministria e pranon si detyrim dhe nuk t’i japim. Shumë rrethe, Pukë, Tropojë kanë kërkuar me vendime të formës së prerë.

Ne nuk kërkojmë të mos i marrim menjëherë nëse qeveria nuk ka mundësi t’i paguajë. Zoti Ruçi mori parasysh të trajtojë të gjithë kërkesat tona”, thekson ai. /faxweb.al

Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Fran Gjolaj, Zv/President i SHVSH i ftuar ne Fax News
Fran Gjolaj, Zv/President i SHVSH i ftuar ne Fax News
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhrpI8OGgZ_mHrEcqcDKkJIE3udMTJ6TBRgEP3ZkiYfIJ1eceb4jzpqtAgMy3KwhTivCRsuo3ePy8-jXb3YT6giDVs7oFVzW39HLcpMnI47gYQ59xlLZNf1qHs3uT6sLZlpqGfwu1wqb7Li/d/Fran+Gjolaj-Zv-President-i-SHVSH-i-ftuar-ne-Fax-News.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhrpI8OGgZ_mHrEcqcDKkJIE3udMTJ6TBRgEP3ZkiYfIJ1eceb4jzpqtAgMy3KwhTivCRsuo3ePy8-jXb3YT6giDVs7oFVzW39HLcpMnI47gYQ59xlLZNf1qHs3uT6sLZlpqGfwu1wqb7Li/s72-c-d/Fran+Gjolaj-Zv-President-i-SHVSH-i-ftuar-ne-Fax-News.jpg
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2018/10/fran-gjolaj-zvpresident-i-shvsh-i-ftuar.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2018/10/fran-gjolaj-zvpresident-i-shvsh-i-ftuar.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy