Deklarate per shtyp


Tirane me 27.12.2019

Deklarate e ShVSh

Shoqata e te verberve te shqiperise shpreh shqetesimin e thelle qe perqendrimin e qeveresi ndaj
personave me aftesi te kufizuar dhe vecanerisht ndaj te verberve.
Situata sociale-ekonomike dhe te drejtat themelore te njeriut per personat me aftesi te kufizuar eshte
agravuar ne menyre te pa krahasueshme per cdo situate tjeter te meparshem. Komuniteti Special i
Kombeve te Bashkuara per te drejtat dhe personat me aftesi te kufizuar ka vleresuar punen e qeverise
dhe situaten aktuale si tej te rende e te papranueshme. Shprehim shqetesimin e thelle lidhur me
ankesat e te panumerta te te verberve dhe personave tjere me aftesi te kufizuar ne shumicen e
bashkive te vendit ne jug dhe ne veri per mungesen e financimit per realizimin e pagesasen e muajit
dhjetor per personat me aftesi te kufizuar.
Sjellim ne vemendje te qeverise se realizimi i pagesave brenda muajit esht detyrim ligjor, ndersa mos
realizimi i tyre perben shkelje te renda ligjore. I bejme thirrje prokurise qe te hetoje dhe te vendose
perpara pergjegjesise personat pergjegjes per shperdorimin e detyres se tyre.
Pergezojme qeverine per shperblimin e rastit te vitit ri per pensionistet, invalidet e punes dhe ato me
pension social. Por pavarsisht nga kjo ne jemi te shqetesuar per politikat diskriminuese te ndjekura
ne vazhdimsi. Reforma e ndermarre me VKM 380 dt 5.6.2019 synon uljen e pagesave ne masen 27%
te buxhetit per PAK.
Mungesa e shperblimit per vitin e ri eshte forma e hapur dhe e pajustifikushem e diskriminit te PAK me
pensionistet e tjere.
I bejme thirrje qeverise qe te rishikoje qendrimin e saj ndaj personave me aftesi te kufizuar.

Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Deklarate per shtyp
Deklarate per shtyp
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2-ioEsJXODGS4ktD32q_tUYoa2C0eWz-FG2Uh7DC3izLh9nluDVG1sOI08GOjdgXdVlklqNLplEH8TVvemGUoIJ1EywKUuALq7slk8_U2fbq_fOBSUVhY0E0CPq8ZGM4n9_lSL-_iMTRu/d/DEKLARAT%25C3%258B-P%25C3%258BR-SHTYP.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2-ioEsJXODGS4ktD32q_tUYoa2C0eWz-FG2Uh7DC3izLh9nluDVG1sOI08GOjdgXdVlklqNLplEH8TVvemGUoIJ1EywKUuALq7slk8_U2fbq_fOBSUVhY0E0CPq8ZGM4n9_lSL-_iMTRu/s72-c-d/DEKLARAT%25C3%258B-P%25C3%258BR-SHTYP.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2020/07/deklarate-per-shtyp.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2020/07/deklarate-per-shtyp.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy