Aktiviteti i katert i projektit "Zeri Jot Degjohet"

Diten e hene date 19.04.2021 u zhvillua aktiviteti i katert ne saje te projektit #Zeri_jot_degjohet me qytetare te verber te cilet jetojne ne qytetin e Peqinit.


Veshtiresite per ne jane te shumta dhe p ona hiqen edhe dissa sherbime qe ne i kemi marre me pare nga Bashkia. Kjo ishte fjalia kryesore e cila u shpreh nga pjesemarrsit ne kete aktivitet. Duke qene se tashme prej shume vitesh sherbimet speciale/te posacme per te verberit nuk ofrohen , te verberve qe jetojne ne Peqin u jane shtuar edhe disa taksa te cilat ata duhet ti paguajne edhe pse me ligj u takojne falas, si taksa e prones, taksa e baneses. Kjo gje ka ndikuar ne gjendjen ekonomike te ketyre familjeve pasi qe asnje i verber nuk eshte i punesuar ne territorin e kesaj bashkie dhe kjo ju ua shton veshtiresite ekonomike.


Ne Bashkine e Peqinit nuk ofrohet asnje lloje sherbimi specifik per te verberit, ky ishte informacioni qe ne moren ne rruge zyrtare nga kjo Bashki, gjithashtu prane kesaj bashkie ne zyrat e punes jane te regjistrurar si te pa pune vetem 5 persona me aftesi te kufizuar. Shperndarja e te verberve te shume fshatra u shton teje mase veshtiresite, pasi qe akesi ne infrastukture dhe ne transport eshte ne nivele inekzistence. Keta persona edhe nese mund te kene shikim te pjesshem u duhet te levizin me nje shoqerues per shkak se nuk arrijne te dallojne, apo lexojne tabelat ne mjetet e transportit qe levizin ne kete zone.

Te verberit e ketij qyteti kane nevoje te madhe per ofrim sherbimesh ne menyre te tille qe te eleminohen barrierat qe verberia u ka shkaktuar dhe ka ndikuar edhe ne izolimin nga jeta sociale dhe rritjen e pamundesise per te siguruar nje vend pune


Qytetaret e verber te Peqinit kerkonin me shume sherbime nga organizatat qe jane per ofrimin e sherbimeve per ta, duke renditur nevojen per kurse te ndryshme profesionale, pajisje mbeshtetese, etj, si edhe rritjen e numrit te aktiviteteve sociale/kulturore ne menyre te tille qe te mund te kene nje jete sa me sociale.

 Ne kete aktivitet u vu re serish qe duhet akoma jashtezakonisht shume pune persa i perket dhenjes se sherbimeve ndaj qytetareve te verber te ketij qyteti, 

llojet e sherbimeve qe ata kane nevoje dhe domosdoshmeria e gjetjes se rrugeve efikase per ofrimin e sherbimeve te posacme sa me cilesore dhe nemenyren dhe kohen e duhur.


Projekti #Zeri_jot_degjohet po vihet ne zbatim nga Shoqata e te Verberve te Shqiperise #SHVSH dhe u mbeshtet nga @UNDP Albania, me grantet e projektit "Askush te Mos Mbetet Pas/Leave no One Behind" ( #LNB ), i cili eshte program i perbashket i @United Nation Albania, dhe i financuar nga Agjencia zviceriane për zhvillim dhe Bashkëpunim. (SDC) dhe @Embassy of Switzerland in Albania.#Zeri_jot_degjohet #askushtëmosmbetetpas #LeaveNoOneBehind #UNDP #UnitedNations #historisuksesi #shvsh #PAK #aftesi_e_kufizuar #mbro_te_drejtat #shoqata_e_te_verberve #repost #explor #shqiperi #albania #bashkia_kamez #tirane #kamezFOTO :
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Aktiviteti i katert i projektit "Zeri Jot Degjohet"
Aktiviteti i katert i projektit "Zeri Jot Degjohet"
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_o_WbZMi3j_HdUj_q92m1gtsHr9gKJPOma1CjtFAET3oSiieujHHqHK7Uwp8tPF0rhBbzY_Ve6jvmvNTFAFKel5UDqcVWgIjRN3r1SsMNrsF8UaWciAbS7SW_vDhuT0ubhwQCxWOrPJjp/s16000/Aktiviteti+i+katert++i+projektit+-+Zeri+jot+Degjohet.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_o_WbZMi3j_HdUj_q92m1gtsHr9gKJPOma1CjtFAET3oSiieujHHqHK7Uwp8tPF0rhBbzY_Ve6jvmvNTFAFKel5UDqcVWgIjRN3r1SsMNrsF8UaWciAbS7SW_vDhuT0ubhwQCxWOrPJjp/s72-c/Aktiviteti+i+katert++i+projektit+-+Zeri+jot+Degjohet.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2021/04/aktiviteti-i-katert-i-projektit-zeri.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2021/04/aktiviteti-i-katert-i-projektit-zeri.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy