Aktiviteti i trete i projektit "Zeri Jot Degjohet"

 

Diten e premte date 16.04.2021 u zhvillua aktiviteti i trete ne saje te projektit #Zeri_jot_degjohet me qytetare te verber te cilet jetojne ne qytetin e Belshit.

Jemi duke u perballuar me nje sere veshtiresishe, dhe me nje bllokim nga jeta sociale per shkak te mungeses se sherbimeve dhe mos pershtatja e infratuktures per aksesueshmerine ne Belsh. Kjo ishte fjalia kryesore e cila u shpreh nga pjesemarrsit ne kete aktivitet. Duke qene se tashme prej shume vitesh sherbimet speciale/te posacme per te verberit nuk ofrohen u ka krijuar ketyre qytetareve nje sere veshtiresishe dhe rritje te madhe te barrierave qe verberia i'u ka shkaktuar. 

Bleshi fatmirsisht vitet e fundit ka pesuar nje ndryshim rrenjesore qe ka sjellur zhvillim te zones, por qytetaret e verber ngrene shqetesimin qe ne kete bashki edhe pse jane bere kerkesa qe rruget gjate rikonstruksionit te tyre u eshte kerkuar qe te planifikohet edhe aksesueshmeria per te verberit nuk u eshte marre parasysh, gjithashtu mungesa e sherbimeve speciale/ te posacme ne vite ka krijuar nje sere problematikash zinxhir.Mungesa e sherbimeve speciale dhe mungesa e aksesit te drejt perdrejte ne sherbimet e tjera qe ofrohen nga organet kompetente lokale ka ndikuar qe keta qytetare te mos arrijne te jene te pa varur ne jeten e tyre persa i perket aksesueshmerise ne levizje, ne informacion, etj. 

Qytetaret e verber te Belshit kerkonin me shume sherbime nga organizatat qe jane per ofrimin e sherbimeve per ta, duke renditur nevojen per kurse te ndryshme profesionale, pajisje mbeshtetese, etj. Ne kete aktivitet u vu re serish qe duhet akoma jashtezakonisht shume pune persa i perket dhenjes se sherbimeve ndaj qytetareve te verber te ketij qyteti, 

llojet e sherbimeve qe ata kane nevoje dhe domosdoshmeria e gjetjes se rrugeve efikase per ofrimin e sherbimeve te posacme sa me cilesore dhe nemenyren dhe kohen e duhur.

Gjithashtu ne Belsh eshte e mundu edhe zhvillimi i turizmit te aksesueshem dhe pershtatja e turizmit te kesaj zone do te sillte nje atraksion tejet interesant per te gjithe personat me aftesi te kufizuar jo vetem per te verberit.

Projekti #Zeri_jot_degjohet po vihet ne zbatim nga Shoqata e te Verberve te Shqiperise #SHVSH dhe u mbeshtet nga @UNDP Albania, me grantet e projektit "Askush te Mos Mbetet Pas/Leave no One Behind" ( #LNB ), i cili eshte program i perbashket i @United Nation Albania, dhe i financuar nga Agjencia zviceriane për zhvillim dhe Bashkëpunim. (SDC) dhe @Embassy of Switzerland in Albania.#Zeri_jot_degjohet #askushtëmosmbetetpas #LeaveNoOneBehind #UNDP #UnitedNations #historisuksesi #shvsh #PAK #aftesi_e_kufizuar #mbro_te_drejtat #shoqata_e_te_verberve #repost #explor #shqiperi #albania #bashkia_kamez #tirane #kamez
FOTO :
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,191,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Aktiviteti i trete i projektit "Zeri Jot Degjohet"
Aktiviteti i trete i projektit "Zeri Jot Degjohet"
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlbIFX_7vuBfU5_FhBjEQLKGyMcr3qemYjUUD-i-NjbKhhSN4ifO8G6NQexcDBooZ0MDBQZcW_Gpb7whGZB28U_r6f5AgSdUmt6o3KmFL3_JjJSAo6S4myFXmLBekpBHhXD8CziYgi9KN8/s16000/Aktiviteti+i+trete++i+projektit+-+Zeri+jot+Degjohet.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlbIFX_7vuBfU5_FhBjEQLKGyMcr3qemYjUUD-i-NjbKhhSN4ifO8G6NQexcDBooZ0MDBQZcW_Gpb7whGZB28U_r6f5AgSdUmt6o3KmFL3_JjJSAo6S4myFXmLBekpBHhXD8CziYgi9KN8/s72-c/Aktiviteti+i+trete++i+projektit+-+Zeri+jot+Degjohet.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2021/04/aktiviteti-i-trete-i-projektit-zeri-jot.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2021/04/aktiviteti-i-trete-i-projektit-zeri-jot.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy