Prokejt- Buxheti Afatmesëm 2023- 2025, SHVSH parashtron Rekomandimet për MSHMS

Ditën e premte datë 29.07.2022 në ambjentet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u zhvillua takimi me temë diskutimi :Projekt- Buxheti Afatmesëm për periudhën 2023- 2025 në zërin “Përkujdesja Sociale”. Në këtë takim si përfaqësues të SHVSH morën pjesë persidenti I SHVSH Av. Ardjan Hysa dhe Administratori Kombëtarë  Z. Gjergj Smakaj. Në diskutimin e tyre përfaqësuesit e SHVSH paraqitën këto rekomandime:

  • Rritje e pagesës për shkak të verbërisë, për shkak se që nga vitin 2009 nuk ka patur rritje të kësaj pagese.
  • Zgjatje e paketës së rezistencës dhe për një periudhë tjetër për shkak se situate ekonomike në vend nuk ka treguar asnjë element përmirësimi.
  • Planifikimin e ofrimit të shërbimeve të posaçme për qytetarët e verbër pasi ka që në vitin 2014 që këta qytetarë nuk përfitojnë më asnjë lloj shërbimi.
  •  Përfshirja e qytetarëve të verbër në planin e punësimit.
  • Krijim I kushteve të përshtatshme për arsimim.
  • Parashikimin në buxhet të fondeve të nevojshme për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura për periudhën 2005- 2010.
  • Transparencë duke publikuar raportet që janë mbajtur për Reformën e Vlerësimit të Aftësisë së Kufizuar në Sistemin e Mbrojtjes Sociale, analizave të situatës së gjendjes në të cilën jetojnë PAK veçanërisht qytetarët e verbër.

Në diskutimin e tij Presidenti I SHVSH gjithashtu paraqiti shqetësimin e mosmarrjes në konsideratë të problemeve dhe vështirësive që qytetarët e verbër përballen çdo ditë. Gjithashtu përfaqësimi I PAK të bëhet nga vetë PAK dhe jo nga organizata që punojnë për ta. Ministria e linjës duhet të ndryshojë qëndrim dhe të jetë pika kyçe për mbështetjen e kësaj kategorie të shoqërisë shqiptare.


Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Prokejt- Buxheti Afatmesëm 2023- 2025, SHVSH parashtron Rekomandimet për MSHMS
Prokejt- Buxheti Afatmesëm 2023- 2025, SHVSH parashtron Rekomandimet për MSHMS
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAqyIDtRtVHI_BHjfvsRKWq6JcfUoh2tPZ_rYhtszPH4nYxUF0CkCx8qT0DTsD1mVXCQMcz4R9FIxNbp_RcgjnP_XIJBZkT1BMq3OT8XcIhEfxIzoUeMm9yZ0o-b28ah81yWz701WwrP1OEsyNbwc9zdspgHGSID4IfyFsUOpb_w8yV471mhx7kgIA7g/s1600/Prokejt-%20Buxheti%20Afatmes%C3%ABm%202023-%202025,%20SHVSH%20parashtron%20Rekomandimet%20p%C3%ABr%20MSHMS.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAqyIDtRtVHI_BHjfvsRKWq6JcfUoh2tPZ_rYhtszPH4nYxUF0CkCx8qT0DTsD1mVXCQMcz4R9FIxNbp_RcgjnP_XIJBZkT1BMq3OT8XcIhEfxIzoUeMm9yZ0o-b28ah81yWz701WwrP1OEsyNbwc9zdspgHGSID4IfyFsUOpb_w8yV471mhx7kgIA7g/s72-c/Prokejt-%20Buxheti%20Afatmes%C3%ABm%202023-%202025,%20SHVSH%20parashtron%20Rekomandimet%20p%C3%ABr%20MSHMS.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2022/07/prokejt-buxheti-afatmesem-2023-2025.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2022/07/prokejt-buxheti-afatmesem-2023-2025.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy