15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë

15 Tetori është Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë, e cila simbolizon përpjekjet e qytetarëve të verbër për përmirësimin e standarteve të jetesës dhe të të drejtave të tyre. 

Kjo ditë, daton në vitin 1964 kur Presidenti Amerikan Lindon S Jonson nënshkroi Deklaratën e cila sanksiononte të drejtën e qytetarëve të verbër për të qenë të barabartë dhe të gjithëpërfshirë në shoqëri dhe masat që institucionet përgjegjëse duhet të merrnin për të lehtësuar dhe respektuar kërkesat e këtij komuniteti. 

Edhe në Shqipëri prej shumë vitesh qytetarët e verbër dhe me shikim të pjesshëm nën kujdesin e Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë manifestojnë në këtë ditë në mënyrë të veçantë. 

15 Tetori i bashkon ata në veprimtari të ndryshme në nivel lokal dhe kombëtar që kanë për qëllim sensibilizimin e institucioneve shtetërore dhe të shoqërisë për përmirësimin dhe realizimin në praktikë të të drejtave që atyre u jep statusi i të verbërit, si edhe Konventa e OKB për të Drejtat e PAK. 

Është fakt pozitiv që ka një rritje të ndjeshmërisë së shoqërisë dhe institucioneve shtetërore ndaj personave të verbër, por arritja e standarteve bashkëkohore që rekomandojnë dokumentat ndërkombëtare për të drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar kërkon më shumë punë. 

Problematika të tilla si automia në lëvizje, aksesi në informim, arsimi gjithëpërfshirës, punësimi, gjithëpërfshirja në aktivitete kulturore e sportive, vazhdojnë ende të mos gjejnë zgjidhje nga organet kompetente duke vështirësuar jetën e qytetarëve të verbër. 

Çdo vit për të ndërgjegjësuar shoqërinë dhe institucionet përgjegjëse, zhvillohen në 15 Tetor aktivitete të ndryshme, një nga të cilat është dhe Marshimi sensibilizues i personave të verbër me simbolin e shkopit të bardhë duke manifestuar për më shumë integrim në shoqëri dhe shanse të barabarta. 
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: 15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë
15 Tetori Dita Ndërkombëtare e Shkopit të Bardhë
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgraOwkSp9Jw6ZV-JnsJ21cVlDRveubZ_9y8JavdSFA6I2vyMXWIEYnt7gQ4Sx9QdDGPKmsESk2iBf1t18JhEcTaTaIVwCkV8BIWdWHpTuXalZw462epMkaBZWi1PnoXEmUoJXUhD2WROMob-zCkPz4kNfzijRLnG1U59cVFbKkVDxFhOv8kJ4cCpRI2g/s1600/15%20%20tetori.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgraOwkSp9Jw6ZV-JnsJ21cVlDRveubZ_9y8JavdSFA6I2vyMXWIEYnt7gQ4Sx9QdDGPKmsESk2iBf1t18JhEcTaTaIVwCkV8BIWdWHpTuXalZw462epMkaBZWi1PnoXEmUoJXUhD2WROMob-zCkPz4kNfzijRLnG1U59cVFbKkVDxFhOv8kJ4cCpRI2g/s72-c/15%20%20tetori.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2022/10/15-tetori-dita-nderkombetare-e-shkopit.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2022/10/15-tetori-dita-nderkombetare-e-shkopit.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy