Vendim i Komisionerit Kundër Diskriminimit për Ankesën e Personave të Verbër që jetojnë në Korçë

Komisioneri Kundër Diskriminimit, pas trajtimit të ankesës së ngritur nga qytetarët e verbër të qytetit të Korçës, nëpërmjet degës së SHVSH Korçë dhe Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë, lidhur me problemet e shkaktuara nga Bashkia Korçë dhe Filiali i Postës Shqiptare Sh.a Korçë, ka dalë me vendimin me dispozitat e mëposhtme

Komisioneri ka vërtetuar se persona e verbër që jetojnë dhe marrin shërbime nga Bashkia Korçë janë përballur me diskriminim në fushën e të mirave dhe shërbimeve.

Bashkia Korçë dhe Filiali i Postës sh.a Korçë janë urdhëruar të ndërmarrin masat e nevojshme për ndreqjen e pasojave dhe rivendosjen në vend të të drejtave të shkelura ndaj personave me aftësi të kufizuara. Ata duhet t'i ofrojnë këtyre personave mundësinë e zgjedhjes së subjektit për të marrë pagesat dhe të zbatojnë ligjin për përjashtimin nga pagesat e tarifave/komisioneve për shërbimet e tyre

Bashkia Korçë është detyruar të ndërmarë masat e nevojshme për rivendosjen në vend të të drejtave të shkelura ndaj personave të verbër,duke kthyer të gjitha shumat e mbajtura që nga momenti kur aplikimi i tarifave/komisioneve ka filluar në shërbimet postare dhe ato bankare.

Bashkia Korçë dhe Filiali i Postës sh.a Korçë janë të detyruara të njoftojnë Komisionerin Kundër Diskriminimit në lidhje me veprimet e ndërmarra për zbatimin e këtij vendimi brenda 30 ditëve.

Moszbatimi i këtij vendimi çon në ndëshkim me gjobë
, sipas parashikimeve të ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi

Nëse palët janë kundër këtij vendimi, lejohet ankimimi në Gjykatën Administrative të Shkallës së Parë Tiranë, brenda 45 ditëve nga marrja e dijenisë së vendimit.
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,192,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Vendim i Komisionerit Kundër Diskriminimit për Ankesën e Personave të Verbër që jetojnë në Korçë
Vendim i Komisionerit Kundër Diskriminimit për Ankesën e Personave të Verbër që jetojnë në Korçë
te verber KMD PAK, Diskriminim pagesa korce shoqata e te verberve
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhErs88OL7kDCWVYKzx8RnR59Ok1JtArJoBsCQF89qn8ojasZEE_FD_JCX01AcJpCm6uBmnzLXiUbmDSnaQi22kvqQngD0m5DEM26sWy5-qNDgwDPPS2UNq_7tW9MMY2Uusxzf-uXS7msCyfwYhU_FRKLkymsEXadccmqqAlsSaLFMy45-cPTH8qZ3SbuZY/s200/e4ee8bc1845a093c2e96a317938eb68b_XL-660x330.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhErs88OL7kDCWVYKzx8RnR59Ok1JtArJoBsCQF89qn8ojasZEE_FD_JCX01AcJpCm6uBmnzLXiUbmDSnaQi22kvqQngD0m5DEM26sWy5-qNDgwDPPS2UNq_7tW9MMY2Uusxzf-uXS7msCyfwYhU_FRKLkymsEXadccmqqAlsSaLFMy45-cPTH8qZ3SbuZY/s72-c/e4ee8bc1845a093c2e96a317938eb68b_XL-660x330.jpg
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2023/10/vendim-i-komisionerit-kunder.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2023/10/vendim-i-komisionerit-kunder.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy