Miratohet Shperblim per Festat e Fundvitit per PAK, ja sa do te perfitojne


Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë në fillim të muajit Dhjetor i kërkoi Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale parashikimin në Buxhet të shpërblimit për festat e fundvitit edhe për Personat me Aftësi të Kufizuar.

Me anë të Vendimit t= Këshillit të Ministrave nr 766, datë 20 Dhjetor 2023, Qeveria ka miratuar një shpërblim për disa kategori të veçanta ku përfshihen edhe përfituesit nga Statusi i të Verbërit. Masa e parashikuar për këtë kategori është 5.000 (pesmijë) Lek

Vendimi i Plotë VENDIMNr. 766, datë 20.12.2023 PËR SHPËRBLIMIN E DISA KATEGORIVE TË VEÇANTA,PËR VITIN 2023 Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës; të nenit 5, të ligjit nr.9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të ligjit nr.84/2022, “Për buxhetin e vitit 2023”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe të ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Këshilli i Ministrave VENDOSI: 1.Përfitojnë shpërblim financiar për vitin 2023, në masën 10 000 (dhjetë mijë) lekë familjet me fëmijë të grupmoshës 0–18 vjeç, përfitues të skemës së ndihmës ekonomike, fëmijët me aftësi të kufizuara, përfitues të skemës së aftësisë së kufizuar, dhe fëmijët pa kujdes prindëror të vendosur në familje alternative, sipas ligjit nr.121/2016, “Për shërbimet e kujdesit shoqëror në Republikën e Shqipërisë”.2.Përfitojnëshpërblim financiar për vitin 2023, në masën 5 000 (pesë mijë) lekë, përfituesit e ndarë sipas kategorive të mëposhtme: a) Familjet e tjera, të cilat trajtohen me ndihmë ekonomike;b) Personat me aftësi të kufizuara,sipas shkronjave “b” dhe “c”, të nenit 8, të ligjit nr.57/2019, “Për asistencën sociale në Republikën e Shqipërisë”; c) Individët përfitues të statusit, sipas ligjit nr.8626, datë 22.6.2000, “Statusi i invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik”, të ndryshuar; ç)Individët përfitues të statusit, sipas ligjit nr.8098, datë 28.3.1996, “Për statusin e të verbrit”, të ndryshuar.3.Efektet financiare, që rrjedhin nga zbatimi i këtij vendimi, llogariten në shumën 939 500 000 (nëntëqind e tridhjetë e nëntë milionë e pesëqind mijë) lekë dhe përballohen nga fondi i kontingjencës, miratuar për vitin 2023. 4.Ngarkohen Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë për zbatimin e këtij vendimi.
Name

Arsimi Broshura informuese,12,Gazeta,4,Ndihme me pajisjet teknologjike,1,NJOFTIME,194,Pajisje tifloteknike,71,Projekte,21,
ltr
item
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë: Miratohet Shperblim per Festat e Fundvitit per PAK, ja sa do te perfitojne
Miratohet Shperblim per Festat e Fundvitit per PAK, ja sa do te perfitojne
shperblim per pak festat e fundvitit perfitojn shperblim qeveria miratoi shperblim per te verberit i verber aftesia e kufizuar
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCUCzqJfKYfGVzu0RyK9oNj6v3yJhYkVbkKUrhjfmaJjyVXglEP3WCetza3SBZElYDqvbxu9QIjnYPkS_rGxEHpZbghmvWwMczS3NDwmwinPLZde_Fs5C7iJXRxaoNTUCz2sTqPLWYYSfUnegQz6MEnTYrN_o_kASjerm3UVic7fGrtebhpBjQV2TNsjDw/s200/Screenshot_6-3.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCUCzqJfKYfGVzu0RyK9oNj6v3yJhYkVbkKUrhjfmaJjyVXglEP3WCetza3SBZElYDqvbxu9QIjnYPkS_rGxEHpZbghmvWwMczS3NDwmwinPLZde_Fs5C7iJXRxaoNTUCz2sTqPLWYYSfUnegQz6MEnTYrN_o_kASjerm3UVic7fGrtebhpBjQV2TNsjDw/s72-c/Screenshot_6-3.png
Shoqata e të Verbërve të Shqipërisë
https://www.shvsh.org.al/2023/12/miratohet-shperblim-per-festat-e.html
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/
https://www.shvsh.org.al/2023/12/miratohet-shperblim-per-festat-e.html
true
2104914723329470046
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Lexo më shumë Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All REKOMANDUAR PER JU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Nuk u gjet ajo që kërkuat Kthehu në Kryefaqe E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë E diel E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhejtor tani 1 minutë më parë $$1$$ minuta më parë 1 orë më parë $$1$$ orë më parë Dje $$1$$ ditë më parë $$1$$ javë më parë më shume se 5 javë më parë Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy